gamak728x90pxl[4]

Şimdi Paylaşın

Bauer, Endüstri 4.0’a Hazırlanıyor

Dünyanın önde gelen güvenilir, verimli ve çözüm odaklı dişli motor teknolojisi üreticilerinden biri olan Bauer Gear Motor, dünyanın her yerinde, neredeyse tüm endüstrilerde son kullanıcılara mühendislik çözümleri sağlayabilmektedir. Tüm siparişlerde mümkün olan en kısa teslim süresini sağlayabilmek adına Bauer, kısa süre önce yeni bir üretim konseptine yatırım yaptı.

 
Bauer Gear Motor Genel Müdürü Karl-Peter Simon “Bağlantılı Fabrika” konseptinin hem standart hem de mühendislik tasarımı olan dişli motor çözümlerinin teslim sürelerini nasıl kısalttığını açıkladı.

 
Küresel iletişimin anlık olarak gerçekleştiği ve rekabetin hiç olmadığı kadar zor olduğu sürekli değişen günümüz dünyasında, üreticilerin son kullanıcıları dinlemeleri ve ihtiyaçlarına en uygun hizmeti nasıl verebileceklerini öğrenmeleri çok önemlidir. Müşterilerin çoğu hala kararlaştırılması kolay ve hızlı olan ürünlerle ilgileniyor olsa da günden güne daha fazla müşteri dizayn aşamasında daha iyi bir hizmet kalitesi bekliyor, uygulamaları için mevcut olan en küçük performans iyileştirmesini bile sağlayabilecek özel tasarlanmış dişli motor çözümleriyle ilgileniyor.
Bauer geleneksel olarak, müşterilerinin birbirlerine kaynaksız biçimde geçirilebilen farklı parçaları seçebilmesine olanak tanıyan bir modüler dizaynı temel alarak çalışmıştır. Sonuç olarak standart dişli motorlar, çok kısa sürelerde ve belirli bir esneklikle tedarik edilebilmiştir. Ancak isteğe uyarlanmış, özel çözümler için daha uzun bekleme sürelerine neden olan daha fazla lojistik çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 
Gittikçe daha çok şirket kendisine ulaşmaları gereken bir verimlilik hedefi koymaya başladığı için özelleştirilen değişkenler de popülerliğini artırmaktadır. Örneğin çoğu standart IE3 motorları nominal performans ve hızlarında verimlidir ancak kısmi yükleme içeren operasyonlar için uygun olmayabilirler. Doğrudan kendilerine sunulan mevzuatın gerekliliklerini yerine getirmektense geliştirilen verimliliğin faydalarından gerçekten yararlanmak isteyen son kullanıcılar Bauer gibi üreticilere ulaşmakta ve inverter sürücüye sahip sürekli mıknatıslı motorlar ve asenkronize motorlar da dahil olmak üzere iyileştirilmiş çözümler talep etmektedir. Bu değişkenler hızlı ve güvenilir biçimde hazırlanabilmelidir.

 
Çok çeşitli özel talepler konusunda esnekliği iyileştirebilecek bir proses geliştirmenin kilit noktası iletişimdir. Müşterilerimizle ilişkilerimiz; kendi aramızdaki ilişkilerimiz ve üretim hatlarımız arasındaki ilişkilerimiz gibi. Bauer’de ise, Tek Parça Akışı şeklinde ilerleyecek kurulum ile yalın üretimi sağlayacak olan “Bağlantılı Fabrika” konseptini yaratmak için Zlaté Moravce, Slovakya ve Esslingen, Almanya’da bulunan üretim tesislerinde bir proses yatırımı yapılmasına karar verildi.

 
Özelleştirmeden teslimata kadar tüm üretim süreci tamamen bir araya getirildiğinde ve her bir aşaması analiz edildiğinde verimsizliğin nerede olduğunu ve yeni proseslerin nerede geliştirileceğini görmek mümkün olmaktadır. Verimsizlikler ortadan kaldırıldığında üretim prosesini yeniden kurabilir ve bu sefer her bir üretim aşaması birbirine bağlı olacağından aşamalar arasındaki duraksamaların en aza indirildiğinden emin olabilirsiniz.

 
Yeni üretim konsepti ile birlikte siparişlerimizin neredeyse tümünün teslim sürelerini %50 kısalttık. Konfigüre edilebilen motorlar, asıl sipariş işlendikten sonra sadece 5 gün içerisinde teslim edilebilmekte. Bu durum son kullanıcının sadece kısa dönemde işine yaramamakta, aynı zamanda depolarını da tam zamanlı prensiple yönetebilmelerini sağlamakta ve böylece stok gereksinimlerini azaltmaktadır.Elbette yalın üretim yeni bir şey değil. Yeni olan, bu prensipleri endüstriyel dişli motorları gibi yüksek değere sahip, mühendislik ürünleri için kullanma yetisi ve bu faydaları küresel ölçüde sağlayabilmektir. Bunu başarmak için lojistiğin ve dağıtımın iletişim sürecine dahil edilmesi gerekmektedir.

 
Bauer, üretim tesisi ile iletişime geçen bölgesel kurulum fabrikaları işletmektedir. Örneğin Esslingen’de bulunan kurulum tesisi, Slovakya ile neredeyse yan komşusuymuş gibi iletişim kurabilmektedir. Slovakya’dan gelen ürünler ihtiyaç duyuldukları gün orada olacak şekilde teslimat süreleri ayarlanarak gönderilmektedir. Bu şekilde üretimimizi tek merkezde toplarken aynı zamanda kurulum ve sipariş memnuniyetini şirket içi lojistiğin son teslim tarihini uzatmasına izin vermeden müşterimizin bulunduğu yerde gerçekleştirebiliyoruz.
Tesislerde bu seviyedeki bir entegrasyonun mümkün olabilmesinin tek sebebi ise uzak mesafelerden dahi güvenli ve sürekli biçimde iletişim halinde olan makine teknolojisine sahip olmamızdır. Bu, üreticiler olarak hizmetimizi geliştirmemizi ve müşterilerimize daha faydalı olabilmemizi sağlayan endüstriyel proseslerde bir sonraki adımdır.
Bauer’in tamamen yeni bir üretim prosesini benimsemesi birkaç yıl süren planlama aşamasını ve aynı zamanda Avrupa’daki üretim ve kurulum tesislerimize yatırım yapmamızı gerektirmiştir. Ancak artık tamamen kurulduğu ve çalıştığına göre tüm siparişlerimizde teslim süresini azaltırken aynı zamanda materyal atıklarını ve enerji masraflarımızı da düşürmeyi başardık. Bu da operasyonun ilk ayından itibaren hem kendimiz hem de müşterilerimiz için doğrudan fayda gördüğümüz anlamına gelmektedir.

 
Bauer Gear Motor GmbH Hakkında
Altra Industrial Motion’un bir parçası olarak Bauer Gear Motor, neredeyse dünyanın her yerinden müşterileri üzerinde iz bırakmıştır. Yeni üretim konsepti ABD, Çin ve Brezilya’da bulunan bölgesel fabrikalarımıza da uygulanacak ve küresel satış ekibimiz dünya çapında sunulabilen ısmarlama çözümlerimiz için uzman desteği verebileceklerdir. Türkiye’de ise yaklaşık 20 yıldır CEFIP Makina yetkili partneriyle satış ofisimiz ve servis tesisimiz bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir